„A Zosia ma raka na smyczy”. Czyli Mały Człowiek mierzy się z choroba rodzica.
Wstęp do książeczki napisany przez profesora
onkologii i hematologii Andrzeja Deptałę:
Szanowni Państwo,
Jestem onkologiem, czyli lekarzem zajmującym się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń nowotworowych.
Chciałbym polecić Państwu książkę dla dzieci, napisaną przez psychoonkologa i psychoseksuologa Panią Biancę – Beatę Kotoro, która w zabawny sposób przedstawiła temat nowotworu złośliwego, jakim jest rak jelita grubego. Choroba nowotworowa w rodzinie jest niewątpliwie tematem bardzo trudnym i niewdzięcznym do dyskusji, nawet dla osoby dojrzałej.
Żartobliwy ton i rymowany układ książki pozwoli Maluchom oswoić się z objawami raka jelita grubego, z których niektóre budzą na co dzień zażenowanie nawet osób dorosłych, a często w rodzinie są tematami tabu. Korzystając z daru rysowania Pani Kotoro (posiada wykształcenie artystyczne) ozdobiła tekst ręcznie wykonanymi rysunkami, pozostawiając też miejsce na twórczość dziecka, odbiorcy i właściciela książki.
Książka przeznaczona jest dla dzieci, które ukończyły 5 lat, zarówno żyjących w otoczeniu chorego (rodzice, dziadkowie, sąsiedzi), w danej chwili, jak również dla dzieci, które mogą w przyszłości zetknąć się z chorym na nowotwór złośliwy. Niestety, taki kontakt jest wielce prawdopodobny, bowiem rokrocznie około 12 milionów ludzi na świecie dowiaduje się, że choruje na nowotwór złośliwy. Największym obok raka płuca zagrożeniem onkologicznym jest rak jelita grubego – ponad 1.000.000 nowych chorych każdego roku na świecie. Co trzeci pacjent z rakiem jelita grubego ma przerzuty do narządów odległych, głównie do wątroby.
Rak jelita grubego jest w EUROPIE ZACHODNIEJ PIERWSZYM, a w POLSCE DRUGIM pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet i u mężczyzn! Dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego w Polsce jest najwyższa w Europie! Jednakże rak nie musi być chorobą śmiertelną! Można go leczyć, a w wielu przypadkach wyleczyć! Warto, więc obserwować własny organizm, zwracać uwagę na zachodzące w nim zmiany, wychwytywać nawet niewielkie nieprawidłowości i zgłaszać się do lekarza na diagnostykę, bowiem poznanie objawów raka we wczesnych jego stadiach stwarza największą szansę na wyleczenie! Naukę fizjologii własnego organizmu powinno się zacząć w dzieciństwie, aby w wieku dorosłym być już „wyedukowanym ekspertem”. Jeśli doszło do rozwoju raka w jelicie grubym, nie wolno „chować głowy w piasek”, tylko należy zgłosić się do onkologa i poddać się leczeniu. Obecnie dysponujemy różnymi metodami leczenia raka jelita grubego, tj.: operacją, chemioterapią, radioterapią, celowanym leczeniem biologicznym. W zasadzie każdemu choremu można ustalić indywidualny sposób postępowania onkologicznego. Nie mniej ważne jest leczenie objawowe, wspomagające, wsparcie psychologiczne, gdyż każdy pacjent choruje i zdrowieje nieco inaczej. Pamiętajmy, że jeśli rodzic choruje obok Małego Człowieka, to stres matki lub ojca przenosi się na dziecko.
Maluch często nie rozumie pewnych stanów emocjonalnych i zachowań dorosłego chorego oraz procesu leczenia i zdrowienia.
Przybliżeniu tego typu zagadnień ma służyć książka napisana przez Panią Biancę – Beatę Kotoro.
Ta książka pomoże Wam dorosłym i Jemu, dziecku. Zachęcam do jej przeczytania i życzę udanej lektury.
Dr hab. nauk med. Andrzej Deptała
Profesor Onkologii i Hematologii
Przewodniczący Rady Ekspertów Stowarzyszenia Europacolon Polska
Kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii CSK MSWiA w Warszawie